عباد الرحمن

عباد الرحمن,احکام,کتاب,تفسیر,طب,دانلود کتابpdf,دانلود کتاب,بصیرت افزایی

طب اسلامی چیست؟

  • ۲۳:۰۰

طب اسلامی

طب اسلامی عنوانی است که حتی اطباء طب اسلامی همه یک تعریف از آن نمی کنند و ممکن است طبیبی بگوید طب اسلامی و منظورش طب اسلامی سنتی یا چیز دیگری باشد و با تعریف طب اسلامی طبیب دیگر متفاوت باشد.

دیدگاه ها درباره طب اسلامی

بطور کلی دو یا به عبارتی دیگر، سه دیدگاه وجود دارد. دیدگاه اول می گوید طب سنتی طبی انحرافی و اشتباه است و با طب اسلامی از پایه متفاوت است. صاحبان این دیدگاه به شدت از طب رایج و سنتی انتقاد دارند.

دیدگاه دوم این است که طب اسلامی تماما از آیات و روایات گرفته می شود و با طب سنتی تفاوت ها و تشابه هایی دارد. صاحبان این دیدگاه وقت خود را روی انتقاد از طب سنتی نمی گذارند و به بررسی اجتهادی آیات و روایات می پردازند.

دیدگاه سوم  این است که طب سنتی همان طب اسلامی هست و باید با کمک آیات و روایات نقص های طب سنتی گرفته شود و طب سنتی رشد کند. این عده حتی از پیشرفت های طب رایج هم گاها استفاده می کنند و با اینکه به بسیاری از مطالب طب رایج انتقاد دارند از بعضی از دستاورد های طب رایج هم استفاده می کنند. از این دیدگاه به طب سنتی اسلامی هم تعبیر می شود و گاهی سنتی اسلامی ایرانی.

بررسی دیدگاه ها درباره طب اسلامی

از لحاظ نتیجه دادن و درمانگری هر سه این دیدگاه ها کارایی دارند و هم اکنون حتی بیماری هایی مثل MS، سرطان، جنون، اتیسم و... را هم درمان می کنند  ولی در درمان یک بیماری خاص، بعضی موفق تر هستند. اکثر کسانی که قبلا طب سنتی یا طب رایج را کار می کردند و با روایات طبی آشنا شدند به سمت دیدگاه سوم سوق پیدا کردند. برخی از کسانی که در طب رایج دکترا داشتند به سمت طب سنتی و اسلامی سوق پیدا کردند همین اعتقاد را دارند و البته با تفاوت هایی.

از کلمات و کتاب های دکتر خیر اندیش و بسیاری از شاگردان ایشان مثل دکتر ابوالحبیب هم همین دیدگاه آخر بدست می آید. دکتر ابو الحبیب از شاگردان دکتر خیر اندیش در مقدمه جلد اول کتاب شناخت طبایع می گوید:

  • ابن عباس از محدثین برزگ شیعه نقل می کند هر گاه حضرت داوود علیه السلام به محراب عبادت می ایستاد گیاهی درمحراب سبز می شد و با او به تکلم در می آمد، از گیاه می پرسید نام تو چیست و در چه موقعیتی روییده می شوی؟ ساقه تو چه دردی را درمان می کند؟ ریشه تو به چه کاری می آید؟ برگ ها و گل های تو داروی چه دردی هستند؟ و گیاه پاسخ می داد و حضرت داوود این علوم را  به مردم منتقل می فرمود. از این رو منشا علم گیاه درمانی آسمانی است و این ارتباط ماورایی پیامبران گرام است که فرزندان حضرت آدم را با ویژگی های مختلف گیاهان آشنا ساخته است.

البته واضح است که طب سنتی انحرافاتی هم پیدا کرده که اطباء طب سنتی سعی کردند از روایات استفاده کنند و انحرافات را برطرف کنند.

بنده هم دو دیدگاه آخر را می پسندم خصوصا دیدگاه آخر را و سعی می کنم مطالب را بیشتر با توجه به دیدگاه سوم بنویسم. تقیسم بندی ها و تعاریف مختلفی در مورد طب اسلامی داده می شود که نزدیک به هم هستند و پیشنهاد می کنم به عناوین توجهی نکنید و محتوا را مدنظر قرار بدهید.

طب اسلامی چیست؟

طب اسلامی طبی است که به‌صورت کلی به انسان نگاه می‌کند نه همچون طب رایج جزئی نگر باشد.

طب اسلامی طبی است که به مزاج، پرهیز، تغذیه صحیح و سالم توجه ویژه دارد، نه اینکه فقط داروی تخصصی یک بیماری را ارائه دهد.

طب اسلامی طبی است که معتقد است دارو بدن انسان را فرسوده می‌کند همان‌گونه که شستن لباس، به‌تدریج لباس را کهنه و فرسوده می‌کند.

طب اسلامی طبی است که از وحی خالق حکیم و علیم که به تمام ابعاد انسان آگاهی دارد، استفاده کرده و سوغات‌هایی از معراج پیامبر صلی‌الله و علیه و اله دارد.

طب اسلامی طبی است که ...

لینک کوتاهhttps://goo.gl/c313Dj

مطالب مرتبط:

دوره آموزش طب سنتی اسلامی

نـــای دل
استفاده کردیم..

سپاس از شما...
خواهش می کنم...
معلومه تند خوان هستید ها...
آقای سین
خیلی هم خوب...

بی صبرانه منتظر یادگیری هستیم
روحیتون خوبه ... احسنت...
بالای آسمان
یه آقای مسعود نامی تو مطلب من یه نظر گذاشته
نگاه میکنم...
بالای آسمان
من فکر می کنم لازمه کتاب های اطبای گذشته به شکل صحیح مورد بحث قرار بگیرند
به شیوه دانشگاهی 
حرف خوبی هست...
....مسعود ....
مطالب شما هیچ منبعی ندارد و صرف نقل اقوال دلیلی بر چیزی نیست . خبر منقول هم فارغ از مباحث رجالی و دلالی ، باید گفت باید به این سوال پاسخ بدهید تا بعد از صحت خبر بتوانید به ان استناد و ارزش علمی و میزان تاثیر آن و درجه ی اعتبار آن مشخص شود : آیا خبر واحد در طب ، حجت است یا خیر ؟ أگر آری ، میزان اعتبار آن چقدر است ؟ در صورت تعارض ببن اخبار تکلیف چیست ؟ اصالت تخییر است یا اصل تساقط  یا اصل جمع 
و مهمتر از همه آیا در مسائل طبی که از سنخ آزمایش است می توان به خبر واحد اعتنا کرد ؟ و......
بنده بیشتر در مقام این بودم که مخاطبم از معنا و تعریفی که اطباء از طب اسلامی دارند آشنا شوند و مخاطب روش کار بنده را متوجه بشود... من فعلا در این مطالبم در حال اثبات مبانی طب و آنچه که شما در مقام آن هستید نیستم و اگر پست هام رو دیده باشید این مطالب برای عموم نوشته میشه تا استفاده عملی داشته باشند. نه اینکه بخوام مطالب اصولی و رجالی و ... رو وارد کنم...
ان شاء الله اگر توفیق بود در این مورد هم مباحثه می کنیم...
ممنون از توجهتون...
علیرضا تقوی زاده
طب اسلامی طبی است که از وحی خالق حکیم و علیم که به تمام ابعاد انسان آگاهی دارد، استفاده کرده و سوغات‌هایی از معراج پیامبر صلی‌الله و علیه و اله دارد.
در تعریف بالا باید به این توجه داشت که طب اسلامی ، وحی الهی  نیست.
در تعریف گفته ام که از وحی استفاده شده است نه اینکه این طب کامل وحی الهی است. همانطور که برخی از آیات الهی هم طبی هست مانند فیه شفاء للناس که از این آیه(خواص عسل) بسیار در طب اسلامی و سنتی استفاده شده است.
ممنون از توجهتون...
علی اسمعیلی
بسیار استفاده کردیم ولی من فکر می کردم که انسان ها به وسیله پرندگان و حیوانات که از گیاهان برای درمان بیماری هایشان استفاده می کنند پی به خواص گیاهان می برند تشکر
در تب سنتی همانطور که در متن گفتم از وحی به احتمال زیاد استفاده شده و همانطور که مردم از معصومین طب یاد میگرفتند و ضروری زندگی آنها طب بوده ،پیامبران نیز طبیعتا همین سیره را داشتند ولی اینکه چه مقدار از این علم از وحی سرچشمه گرفته و چه مقدار از این علم از علوم تجربی یا الهام از طبیعت و حیوانات است واضح نیست.
آنچه که مشخص هست اهلبیت بعضی از مواردی از طب سنتی را که در زمان آنها رواج داشته را تایید و بعضی را رد می کردند.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
وَ عِبادُ الرَّحمن...
عاشق این نامم...
بارها این آیه را خواندم و لذّت بردم...
آنان که آنقدر سبک بال بر روی زمین راه می روند که نزدیک است هر لحظه به آسمان روند...
با اَهل آسمان بیشتر اَز اَهل زمین اُنس دارند...
آنچنان اَز جهنم یاد می کنند اِنگار آن را می بینند...
خواب و خوراک برایشان نمانده...
خاموش می سوزند...
و بر این عقیده ایم که اگر صفات عباد الرحمن هرچند کم در مردم ایجاد شود، رحمت از زمین و آسمان بر ما نازل می شود و تمام مشکلات اجتماعی، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی حل خواهد شد...
إِنَّ وَعْدَ اَللّٰهِ حَقٌّ...
Designed By Erfan Powered by Bayan